Zasvätený sprievodca festivalom syra na Slovensku: Čo môžete očakávať!

Syrový festival na Slovensku

Každý rok sa na malom európskom Slovensku koná zaujímavé podujatie - každoročný festival syrov. Festival sa koná v malebnom meste Šamorín a slúži ako prezentácia hrdých syrárskych tradícií. Festival ponúka jedinečnú príležitosť ochutnať širokú škálu rozkošných syrov, od krémových, maslových syrov až po štipľavé modré syry. Či už ste znalec syrov, alebo ste len zvedaví na miestnu syrársku scénu, festival syrov bude pre vás určite nezabudnuteľným zážitkom. Vďaka riadeným ochutnávkam, praktickým workshopom a živej hudbe a vystúpeniam je Festival syrov dokonalým spôsobom, ako objaviť bohatstvo a rozmanitosť slovenských syrov.

Tradície výroby syra na Slovensku

Výroba syra na Slovensku bola tradične súčasťou rodinného hospodárstva. Každá farma vyrábala určitý druh syra a predávala ho na okolitých trhoch. Miestny syr sa rozvážal aj do okolitých dedín, kde ho poľnohospodári vymieňali za obilie, zrno a iné potreby, ktoré farma potrebovala. Výroba syra má starú tradíciu. Na území Slovenska je doložená už v 9. storočí. Prvé písomné záznamy o výrobe syra pochádzajú zo 14. storočia. V dokumentoch sa spomínajú miestne ovce, kozy a kravy. V tom čase ľudia vyrábali len biele, nevápenaté syry. V dávnych dobách ľudia vyrábali veľa rôznych druhov syrov. Každá dedina mala svoj vlastný recept na určitý druh syra.

Ochutnávky so sprievodcom

Prvou časťou festivalu je riadená ochutnávka miestnych syrov. Na ochutnávke môžete ochutnať širokú škálu syrov od miestnych výrobcov, ako aj syry z dovozu. Ochutnávka je rozdelená na dve časti: prvá časť je venovaná mäkším syrom (smotanovým a kozím), zatiaľ čo druhá časť ochutnávky je venovaná modrým syrom. Každý účastník dostane individuálny tanier s niekoľkými syrmi na ochutnanie.

Rôzne druhy syra podľa chuti

Jednou z najzaujímavejších častí festivalu je ochutnávka rôznych druhov miestnych syrov. Na ochutnávke môžete ochutnať širokú škálu bohatých a krémových syrov, ako aj štipľavých modrých syrov. Druhy syrov, ktoré sa na ochutnávke podávajú, sa vyrábajú po celom Slovensku. Ak máte radi bohaté a krémové syry, ochutnajte Fetu, Mimozu (mäkký, biely, krémový), Crescenzu (mäkký, krémový, biely) a Mizutaki (mäkký, krémový, biely). Všetky tieto tri syry sú najlepšími príkladmi krémových syrov. Sú bohaté, maslové a mierne pikantné. Ak dávate prednosť ostrým syrom s výraznou chuťou, na ochutnávke môžete ochutnať širokú škálu modrých syrov. Modré syry zrejú v drevených sudoch a dozrievajú s plesňou. Vďaka modrej plesni, ktorá sa používa počas procesu zrenia, majú výraznú chuť. Modré syry sú plné chuti a najobľúbenejšími modrými syrmi na Slovensku sú Gorgonzola a Modrý Stilton.

Záver

Každoročný festival syrov je jedinečným kultúrnym podujatím, ktoré vám umožní spoznať bohatstvo a rozmanitosť miestnej výroby syrov. Jeho hlavnou náplňou sú ochutnávky širokej škály krémových a pikantných syrov. Počas päťdňového festivalu navštívite množstvo výrobcov, dozviete sa o histórii výroby syrov na Slovensku a ochutnáte širokú škálu syrov. Ak ste milovníkom syrov, každoročný festival syrov je ideálnym spôsobom, ako objaviť bohatú miestnu syrovú scénu. Určite sa zúčastnite na tomto jedinečnom kultúrnom podujatí a užite si množstvo atrakcií vrátane živej hudby a vystúpení, riadených ochutnávok a praktických workshopov.


29-06-22
Pridal článok Jerguš
oravalive.sk

Regionálny informačný portál. Spoznajte Mesto Orava na Slovensku. Informácie. Aktuality. Kultúra. Šport.

(c) by oravalive.sk, 2023